-, Informacje o PS 4-Kilka istotnych faktów z PlayStation 4 Pro!

Kilka istotnych faktów z PlayStation 4 Pro!

Dzień dobry Playowicze!

W zeszłym tygodniu staliście się świadkami narodzin nowej konsoli PlayStation 4 Pro, która pojawi się już za niespełna 2 miesiące. To, że konsola PS 4 Pro będzie mocniejsza i bardziej wydajna to już wiecie. W końcu za tym stoi mocniejszy 8-rdzeniowy procesor AMD x86-64bit Jaguar oraz nowy GPU oparty na chipie Polaris o mocy aż 4,2 teraflopa. Prawdę mówiąc prezentacja firmy Sony była dosyć krótka i nie doprecyzowała wielu istotnych elementów nowej konsoli japońskiego giganta. Wszystkie informacje, które udało się nam zgromadzić przedstawiamy Wam w pigułce!

Napęd!

Zaczniemy od napędu!  Niestety nowa konsola PS4 Pro będzie wyposażona w napęd Blu-ray 6x / DVD 8x! Zastanawiacie się dlaczego nie zastosowano odtwarzacza 4K (obsługującego nośniki UHD)? Odpowiedź jest bardzo prosta i związana z arytmetyką! Koszt instalacji odtwarzacza 4K to kwota na poziomie ok. €200, co automatycznie przełożyłoby się na cenę sprzedaży konsoli PS4 Pro. Japońskiemu koncernowi zależało na utrzymaniu ceny sprzedaży konsoli na poziomie poniżej €400! 

Wsparcie 4K dla filmów będzie możliwe wyłącznie w opcji streamowania z serwisu Youtube i coraz bardziej popularnego Netfliksa! 

Karta Wi-Fi!

Kolejnym istotnym elementem jest karta Wi-Fi. Tutaj Sony poszalało i zaserwowało nowoczesną kartę Wi-Fi IEEE 802.11 A/B/G/N/Ac działającą w obu pasmach 2,4 i 5 GHz. Co prawda nie udało się nam dotrzeć do pełnej specyfikacji karty bezprzewodowej, ale prawdopodobnie oparta jest na nowym chipsecie Broadcom TurboQAM 802.11ac piątej generacji, która oferuje pracę w dwóch zakresach 2,4 i 5 GHz, dających w sumie aż do 1,3 Gb/s (źródło niepotwierdzone). Jest to istotna zmiana w stosunku do starej i dość wysłużonej karty Wi-Fi IEEE 802.11 B/G/N działającej w paśmie 2,4 GHz (150Mb/s). Tym razem połączenie karty z routerem w paśmie 5 GHz umożliwi Wam szybszy i wydajniejszy transfer dużych plików video, szczególnie przy pomocy funkcji Share

Funkcja Share!

Niezwykle popularna funkcja umożliwiająca dzielenie się nagranym materiałem video i zrzutami z rozgrywek otrzyma wiele zmian. Zmiany wejdą w życie wraz z nowym oprogramowaniem 4.0, które od pewnego czasu testowane jest przez graczy na całym świecie! Jakich zmian możecie się spodziewać?

  • nagrywania rozgrywek w rozdzielczości 1080p przy 30kl/s, chociaż Sony nie wyklucza 1080p/60kl/s,
  • możliwości udostępniania materiału z rozgrywek w rozdzielczości 1080p przy 60kl/s, zarówno dzięki Share Play jak i Remote Play, 
  • zapisywania zrzutów ekranu w rozdzielczości 3840 × 2160 (4K),
  • streamowania rozgrywek w rozdzielczości 1080p przy 60kl/s w serwisie YouTube i Daily Motion (w serwisie Twitch maksymalna rozdzielczość przy streamowaniu to 1080p/30kl/s).

Przeniesienie danych z konsoli PlayStation 4 do PlayStation 4 Pro!

W sumie przeniesienie danych z starej konsoli PS4 do nowej PS 4 Pro powinno odbywać się za pomocą backupu danych na zewnętrzny nośnik USB/HDD/SSD za pomocą wewnętrznego narzędzia i przeniesienia ich na dysk nowej konsoli. W większości przypadków gracze posiadają w swoich konsolach dysk 1TB, więc praktyczne przeniesienie danych zajmie od kilku do kilkunastu godzin. Sony zadbało i o to! W nowym oprogramowaniu 4.0 pojawi się nowa funkcja nazywana potocznie “Ethernet Backup”, umożliwiająca przegranie danych za pomocą kabla sieciowego. Zastanawiacie się jaki sens ma taka funkcja? Otóż ogromny, ponieważ umożliwi ona połączenie dwóch konsol (PS4 i PS 4 Pro) jednym kablem sieciowym poprzez złącze Ethernet i kopiowanie danych bezpośrednio na dysk nowej konsoli. Biorąc pod uwagę wbudowane karty sieciowe Gigabit Ethernet z możliwością przesyłania danych 1000 Mb/s to ilość przesyłanych danych będzie kilkunastokrotnie szybsza niż w przypadku kopiowania ich z zewnętrznego nośnika USB/HDD/SSD!

Tryb HDR – niedoceniony czarny koń prezentacji Sony!

Co prawda Sony w trakcie swojej prezentacji skupiło się głównie na rozdzielczości 4K, pomijając tym samym ważny element, jakim jest tryb HDR (High Dynamic Range). Zakres dynamiczny rozpoznawany przez ludzkie oko jest większy niż rejestrowany przez cyfrowe matryce, tym samym eliminuje w dużym stopniu szczegółowość obrazu w rejonach prześwietlonych, przy jednoczesnej utracie detali. Tryb HDR pozwala połączyć informacje w obszarach prześwietlonych i zacienionych oddając szerszy zakres dynamiki obrazu. Tak naprawdę ma to duże znaczenie w grach, ponieważ umożliwia faktyczne podbicie walorów prezentowanej grafiki, tym samym znacząco zwiększając efekty. Na konferencji PlayStation Meeting 2016 zaprezentowano kilka wersji demo gier z włączonym trybem HDR na wielkoformatowych telewizorach. Tak naprawdę mieliśmy wrażenie, że patrzymy na zupełnie inną grę, niż ta, w którą graliśmy wcześniej. Szczerze mówiąc ciężko jest nawet opisać wrażenia, jakie niesie za sobą technologia HDR w grach! Szczegółowość detali, głębia kolorów i doskonałe efekty świetlne dopełniały każdą zaprezentowaną rozgrywkę, więc jeżeli zaopatrzycie się w konsolę PlayStation 4 Pro i telewizor wspierający technologię HDR to możecie liczyć na nieznane Wam dotąd doznania. Jak zapowiada Sony, większość gier otrzyma łatki skalujące gry do 4K i wparcie technologii HDR za darmo! Przyszli użytkownicy konsoli PS4 Pro, którzy posiadają bogatą kolekcję gier na PS4 mogą spać spokojnie, gdyż nie będą musieli płacić 2 razy za ten sam tytuł! 

Gry, łatki i inne takie!

W trakcie prezentacji konsoli PlayStation 4 Pro pojawiło się wiele pytań związanych z dostępnymi na rynku grami. Jak tłumaczą przedstawiciele Sony kompatybilność wsteczna w grach jest zapewniona, a co z wyższą rozdzielczością? Przecież nowy twór Sony ma dwukrotnie bardziej potężny GPU, w porównaniu do swojej poprzedniczki. Dotychczas wydawane gry na konsolę PlayStation 4 będą bezproblemowo działały w  wyższych rozdzielczościach przy zdecydowanie lepszej płynności animacji. Za ten stan odpowiadać będą patche, które otrzyma większość gier dostępnych na rynku. Umożliwią one skalowanie gier do 4K z wsparciem technologi HDR. Producenci gier mają świadomość, że taki zabieg jest kosztowny, ale mimo to zapowiedzieli darmowe aktualizacje swoich flagowych produktów. Co prawda wąska grupa producentów nie chce uczestniczyć w tym procederze i oznajmia, że darmowe łatki nie wchodzą w grę. Tak naprawdę możecie liczyć się z różnymi sytuacjami, które w jakimś stopniu mogą wywoływać irytację. Co tu dużo mówić – poczekamy, zobaczymy! 

 

Autor: | 2016-10-17T17:26:34+00:00 12 września 2016 11:17|Kategorie: Informacja o PS 4 Pro, Informacje o PS 4|Tagi: , , |0 komentarzy

O authorze:

Jac00bsky
Z nami odkryjesz sekrety PlayStation!

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

  Subscribe  
Powiadom o