Hmm, 79 PLN za zremasterowaną wersję Darksiders Warmastered Edition? Nasuwa się pytanie, czy warto wydać jakiekolwiek pieniądze na odświeżony produkt, który gościł na konsolach PS3 w 2010 roku? Odpowiedź znajdziecie w naszej recenzji!

Darksiders Warmastered Edition to nic innego jak zremasterowana wersja jednej z najbardziej popularnych przygodowych gier akcji na konsolę PlayStation 3. Za pierwowzór z 2010 roku odpowiada studio Vigil Games, które niedługo po wydaniu Darksiders zostało wchłonięte w struktury THQ Nordic. Stąd obecnie wydany remaster Darksiders Warmastered Edition został od początku do końca stworzony przez THQ Nordic. Biorąc pod uwagę poprzednią wersję gry, to poza walorami estetycznymi nie zmieniło się praktycznie nic. Nadal wcielamy się w postać jednego z Czterech Jeźdźców Apokalipsy, który próbuje ratować świat przed jego nieubłaganym końcem! 

Historia:

Kampanię w Darksiders: Warmastered Edition rozpoczynamy od dosyć długiego intro, z którego dowiadujemy się o spisku prowadzącego do końca świata. Wcielamy się w “Wojnę” (jednego z czterech krnąbrnych Jeźdźców Apokalipsy), który podstępnie zostaje wmanipulowany w rozpętanie wojny między niebem a piekłem. Za swoje zbrodnie zostaje ukarany i zesłany na Ziemię! Jedyne co mu pozostaje, to walka o dobre imię i odszukanie winnych tego stanu rzeczy. Na swoje “drodze do prawdy” będzie musiał uporać się z wrogimi siłami w postaci bezlitosnych demonów i nieugiętych aniołów, którzy w każdej możliwej chwili gotowi są do wymierzenia kary naszemu bohaterowi. Oczywiście w miarę rozwoju fabuły tytułowy “Wojna” rozwija swoje umiejętności i ulepsza uzbrojenie, które umożliwia mu równą walkę z coraz potężniejszymi siłami zła i dobra. Dużym plusem rozgrywki jest przede wszystkim kamera umieszczona za plecami bohatera, pozwalająca na śledzenie ruchów wrogich jednostek i odpowiedniej reakcji. Dodatkowym atutem jest długość rozgrywki! Przejście Darksiders: Warmastered Edition na najwyższym poziomie zajęło nam przeszło 26 godzin, co jest dobrym wynikiem, jak na obecnie dostępne gry akcji na konsolę PS4!

 Nasza ocena: 75/100

Ponad 20 minut z prawdziwej rozgrywki na PS4 Pro!

Grafika:

To chyba najmocniejsza strona remastera Darksiders: Warmastered Edition! W stosunku do pierwowzoru, który mieliśmy okazję ograć na konsoli PS 3 mamy tutaj ogromny skok warstwy wizualnej! Gra otrzymała rozdzielczość podniesiona do 1080p, płynniejsze animacje, ulepszoną jakość cieni i przede wszystkim podniesiony framerate do 60 kl/s. W trakcie całej rozgrywki nie zanotowaliśmy spadku tekstur, więc można powiedzieć, że nowa oprawa graficzna zdała egzamin na 6! Porównując grafikę na konsoli PS 4 z PS 4 Pro zauważyliśmy jednak znaczącą różnicę, nie tylko w płynności animacji, jakości efektów graficznych, ale również rozdzielczości wyskalowanej do 4K. Rozgrywka na PS 4 Pro była po prostu ładniejsza i przyjemniejsza dla oka, szczególnie przy włączonym na telewizorze trybie HDR!  

Nasza ocena: 85/100

Ścieżka dźwiękowa:

To chyba największy mankament zremasterowanej wersji Darksiders na konsole PlayStation 4. Dźwięk jest płaski i często niewyraźny. W wielu przypadkach nie współgra z dynamiką rozgrywki i traci przy tym na jakości. Po przełączeniu się na tryb 7.1 mieliśmy wrażenie, że dźwięk się zlewa, powodując w pewnym stopniu irytację. Przy tak dynamicznych grach, jak Darksiders Warmastered Edition ścieżka dźwiękowa powinna wpływać na pobudzanie emocji i wzrost adrenaliny! Niestety ludzie z THQ Nordic postawili w dużym stopniu na oprawę wizualną gry, a zapomnieli od walorach muzycznych! 

Nasza ocena: 70/100

Błędy/Lagi:

Tak naprawdę na siłę szukaliśmy mankamentów, ale nic nie udało się nam znaleźć. Gra działa dynamicznie i przede wszystkim płynnie. Nie zanotowaliśmy błędów i zawieszeń w trakcie rozgrywki, tak więc nowy twór TQH Nordic oceniamy dobrze, aby nie powiedzieć bardzo dobrze. W sumie gra oferuje dużo frajdy z pokonywania poszczególnych etapów, nawet przy sporej ilości wrogów na planszy nie zaliczyła zwiechy!    

Nasza ocena: 90/100

Dodatkowe:

Pierwotnie Darksiders na konsolę PS 3 zostało wydane w angielskiej wersji językowej, bez możliwości włączenia polskich napisów. Tym razem studio THQ Nordic poszło po rozum do głowy i przygotowało w pełni spolszczoną wersję, zarówno na etapie menu, jak i rozgrywki. Może cieszyć fakt, że gra w ten sposób zyskała na atrakcyjności, co w pewnym stopniu przełożyło się na sprzedaż w pierwszych dniach od premiery Darksiders Warmastered Edition! W trakcie rozgrywki nie znaleźliśmy znaczących błędów polskiej wersji językowej (napisy) i możemy z czystym sumieniem pochwalić twórców za poszanowanie polskich graczy! 

Nasza ocena: 85/100

Ogólna ocena:

80/100

Odpowiadając na postawione wcześniej pytanie “Czy warto wydać jakiekolwiek pieniądze na odświeżony produkt, który gościł na konsolach PS3 w 2010 roku?” możemy odpowiedzieć i tak i nie! Graczom, którzy nie mieli styczności w pierwowzorem, nowa wersja Darksiders Warmastered Edition może dać wiele frajdy z zabawy, w której liczy się refleks i taktyczne podejście. Dodając do tego świetną oprawę graficzną i dynamikę akcji możemy z czystym sumieniem odpowiedzieć, TAK WARTO WYDAĆ 79 PLN! W przypadku graczy, którzy mają już za sobą przygody “Wojny” i walkę o dobre imię, radzimy poszukać czegoś nowego  podczas wyprzedaży pod nazwą “Cyber Monday“!

 

Specjalne podziękowania dla Marchsreiter Communications GmbH za udostępnienie kopii recenzenckiej!